Anahtar Kelimeler: MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

YAZARLAR

1 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Milli Ağaçlandırma günü kapsamında 81 ilde eşzamanlı olarak ‘Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes’ sloganı ile il genelinde 1 milyon fidan toprakla buluştu. Gerçekleştirilen törene 7’den 70’e halkın ilgisinin yoğun olduğu gözlendi

Ayşe Mine EĞÜZ

İlki geçen yıl gerçekleştirilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma günü etkinliği 81 ilde saateler 11.11’i gösterdiği sırada eş zamanlı olarak yapıldı.

Vali Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İl Protokolü, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Karşıyaka Mevkii Esenyurt Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 1 milyon fidan toprakla buluştu.

“DİKİLEN HER FİDAN BAĞI GÜÇLENDİRECEKTİR

Vali Salih Ayhan, şuana kadar il genelinde 3 milyon fidanın toprakla buluştuğunu hedeflerinin ise 2020 yılı sonuna kadar 4 milyon olduğunu açıkladı.

Dikilen her fidanın şehit kanları ile sulanan bu aziz vatan ile aramızdaki bağları daha da güçlendireceğinin de altını çizen Vali Ayhan, “Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde havanın suyun toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerin korunması gün geçtikçe çok daha önemli hale gelmektedir. Bu kaynakları korumak ve daha da zenginleştirmek evvela çevreci ecdadın torunu olarak bizlere düşmektedir. Bir yere ağaç dikmek aslında orayı sahiplenmek demektir. O toprağa iz bırakmak oraya mühür vurmak demektir. Ancak bir ağacın yeşermesine kök salmasına şahit olan bir nesil yanan ormanların da acısını yüreğinde hisseder” diye konuştu.

“DAHA YEŞİL BİR SİVAS İÇİN”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, daha yeşil bir Sivas için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Bilgin, açıklamasında; “2002 yılından itibaren dağa taşa milyonlarca fidan diktik ve hepsi de büyüyor, ama dikilen fidanlar çok uzaklarda olduğu için vatandaşlar görmüyorlar. Bundan sonraki ağaç dikimi il ve ilçe merkezlerine yakın şehri çevreleyen yerlere yapılacak. Gelecek nesillere daha düzgün bir çevre bıraktırmak adına üzerimize düşeni yapıyoruz. Sivas Belediyesi olmak üzere çeşitli bulvar ve sokakları nitelikli ağaçlarla ağaçlandırarak geleceğe daha yeşil bir Sivas bırakmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“1 MİLYON FİDAN 15 MİLYON İNSANA OKSİJEN OLACAK”

Ağaçların doğa ve insanlık için önemine değinen Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, Milli Ağaçlandırma günü kapsamında il genelinde toprakla buluşan 1 milyon fidanın 15 milyon insanın tükettiği oksijeni sağlayacağını vurguladı.