Anahtar Kelimeler: MİLYONLUK PROJE

YAZARLAR

193 MİLYONLUK PROJE

İlimizde hayvanlarda verimin arttırılması adına planlanan 193.3 milyonluk proje hayata geçti

Çetin POLAT/

'Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi' açılışı gerçekleştirildi. Gürün, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Yıldızeli ve Zara olmak üzere 7 ilçeye araç-malzeme teslim edildi. Program İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Vali Salih Ayhan ise Sivas'ın bir tarım ve hayvancılık şehri olduğunu vurgulayarak, "Sivas, kırsaldan kente göçün yoğun olarak yaşandığı şehirlerden. Biz bu durumu tersine çevirmek için gayret ediyoruz. Göreve başladığım ilk günden beri en büyük gayem Sivas'ı tarım ve hayvancılıkta hak ettiği yere taşımak. Çiftçilik; üretim, tarımsal faaliyet ülkemiz ve ilimiz için çok kıymetli bir sektör. Özellikle hayvancılık sektörü, ekonominin ayrılmaz bir parçası ve kırsal kalkınmanın lokomotifi durumunda" dedi.

Birçok tarım ve hayvancılık projesinin ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ sloganıyla hayata geçirildiğini anımsatan Vali Ayhan, "Tarım ve hayvancılık üzerine yaptırdığımız birçok araştırma ve fizibilite çalışmalarının ardından bu toprakların ruhuna uygun pek çok projeyi, ekonomik değeri yüksek, verimli ve sistemli üretimleri hayata geçiriyoruz. Bugün tanıtımını yapacağımız Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi ile sığırlarda hayvan ıslahı çalışmalarının yaygınlaştırılması, birim hayvandan elde edilen verimlerin ve gelirlerin artırılması, hayvancılığın sürdürülebilir bir iş kolu haline getirilmesi, çiftçi gelirinin arttırılması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, köylerden büyükşehirlere olan iç göçün önlenmesini amaçlıyoruz. Toplam bütçesi 193,3 Milyon Türk Lirası olan proje 2021 yılından itibaren 3 yıl süre ile devam edecek. Sivas'ta ise merkez ilçemiz ile 7 ilçemizde Gürün, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Yıldızeli ve Zara proje yürütülecek" diye konuştu.