YAZARLAR

1300 Gram Doğan Bebek Hayata Tutundu

Prematüre olarak dünyaya gelen bebek Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi tarafından uygulanan tedaviyle hayata tutundu.

29 haftalıkken 1300 gram doğan Bebek Y. Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Gafferi Tunç ve Yenidoğan Yoğun Bakım personelinin çabasıyla sağlıklı bir şekilde büyüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Tunç Çocuk Hastalıkları Servisinin yeterince donanıma sahip olduğunu bildirip her türden çocuk hastalıklarına tedavi uygulandığını söyleyerek, ?Bebeğimizin doğumundan sonra PDA dediğimiz prematüre olmasına bağlı oluşan bir sorunla karşılaştık. Bu sorunu çözmek için 4 kür ilaç tedavisi verdik. Fakat ilaç tedavisine cevap vermediği için hastayı kardiyovaskürel cerrahi ile konsülte ettik. Hastanın duktusunun ancak PDA ligasyonu ile tedavi olabileceği kararını aldık. Kalp Damar Cerrahisi tarafından hastamıza PDA ligasyonunu yaptık. Şu an da bebeğimiz kuvözde. 10 gündür de sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz.? diye ekledi.

/Zübeyde DARENDELİ