YAZARLAR

100 KİŞİYE İSTİHDAM , Temeli Atıldı (VİDEO)

Belediye tarafından 55 milyon lira değerinde olan 100 kişinin istihdam edeceği ‘Topraksız Cam Sera’ projesinin temelleri atıldı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Çöpten elde edilen elektrik enerjisinden açığa çıkan ısıyı seracılıkta kullanmak için proje geliştiren belediye 100 kişinin istihdam edeceği ‘Topraksız Cam Sera Projesi’nin temelini Seyfebeli mevkiinde bulunan Düzenli Atık Depolama Sahası’nda attı.

Temel atma töreninde konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta bugün hayırlı bir işin temelini atıyoruz. Bu projeye şöyle bir bakıldığında çok başlık altında değerlendirilebilir. Bu proje ilk olarak tarımsal anlamda bir değer katacak. Hele ki salgın döneminde tarımın önemi, ehemmiyetini, insanlık için olmazsa olmazlığını ve şu anki fiyat artışlığını da gördüğümüz zaman bu işe tarım boyutuyla baktığımızda güzel bir eser ortaya çıkıyor. İkinci olarak belediyemizin yenilikleri takip ettiğini görebilmiş oluyoruz. Bu belediyenin bakış açısı ve vizyonunun da bir yansımadır. Üçüncü olarak bir firmayla kurumun bütçesinden tek bir kuruş çıkmadan sadece bilgi ve imkan sunularak yatırımcı firma da parasını koyuyor ve bir eser ortaya çıkıyor. Bir de istihdam boyutuna bakıldığı zaman şehrimize bir istihdam kazandırılmış oluyor. Şehrin istihdamına katkı sağlanıyor. Çevreci bir proje olarak Sivas’a örnek bir projedir. Üretim, iş birliği, koordine ve istihdam katan bir proje. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

DOMATES DE ÜRETECEK

Projelerinin işlevinden bahseden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Günümüzde tüm insanlığın ortak amacı, biyolojik çeşitliliğin korunduğu, kaynakların sürdürülebilir kullanımının sağlandığı, açlık ve yoksulluğun en aza indirildiği, çevreyle dost, çevre kirliliğinin önlendiği daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünyaya ulaşmaktır. Bu ortak amaç çerçevesinde yürütülen çalışmalara ve tüm ülkelerin bu konudaki hassasiyetlerine rağmen, ne yazık ki çevre sorunları, küresel ısınma, susuzluk, çölleşme, biyolojik çeşitlilikte azalma ve bazı canlı türlerinin yok olması gibi tehditler her geçen gün artırmaktadır. Bizler de çevre sorunları konusunda yürütülen çalışmaların takipçisi olarak birçok alanda çevrenin korunmasını ön plana çıkaran çalışmaları hayata geçirmeye gayret ediyoruz. ‘Modern Topraksız Cam Sera Projesi’nin temelini atıyoruz. 55 milyon lira değerindeki sera projesi, ihtiyaç duyduğu enerji ve ısıyı mevcut çöpten enerji üretilen tesisten alacak.  Sıfır ilaç kullanımı ve iyi tarım yöntemiyle yıllık 2 bin 500 ton salkım domates üretimi hedeflenen tesis, yurt dışına da ürün ihraç edebilecek. Buradaki gaz motorlarının egzozlarından, ceket suyu sıcaklığından ve atmosfere sunulan atık ısıdan faydalanılarak topraksız tarım ürünleri yetiştirilecek.  50 dönüm üzerine kurulacak sera, son teknoloji sistemiyle topraksız tarıma örnek bir tesis olacak. Ayrıca serada ilk etapta kadın çalışanların çoğunlukta olduğu 100 kişi istihdam edilecek” diye konuştu.