1. Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi düzenlenecek
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi, 25-28 Nisan 2018 tarihleri arasında “ 1. Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi” düzenleyecek.
Tarih: 20.2.2018 15:39:19/ 338okunma / 0yorum

 Gülşah YARLI

 Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Suavi Ahıpaşaoğlu yaptığı açıklamada, “Türkiye´de ve dünyada uygulamalı bilimleri yöneten insanlar olarak dünyayı yakından takip etmek gibi bir zorunluluğumuz var. Benim de yapmış olduğum gözlemlerim arasında son yıllarda özellikle konaklama işletmeleri olsun, seyahat işletmeleri olsun, tur operatörlüğü olsun, satış konumlanmalarında giderek daha fazla çocuk dostu kavramı ön plana çıkmakta. Özellikle tatil köylerinde kendini çocuk dostu olarak tanımlayan otellerin oranı son bir yıl içerisinde yüzde üç yüz artmış durumda. Çocuklu ailelerin tatil kararını almasında çocuğun önemi eskiden beri biliniyordu. Bu durumun işletmeler tarafından ön plana çıkarılıyor olması aynı zamanda konunun bilimsel bir şekilde ele alınması gerektiğini düşündürüyor. Çünkü çocuk menüsü çıkaran, çocuk oyun alanı tahsis eden, çocuk animasyon kulübü kuran her işletme kendini çocuk dostu olarak tanımlayıp pazarlamasını bu şekilde yapmakta. Onun için dedik ki bu iş bilimsel olarak tartışılsın, yalnızca ülkemizde değil bütün dünyada bu yeni akımda bilim insanları nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirlesinler istedik. Nasıl ki mavi bayrak kriteri varsa, yeşil otel kriteri varsa çocuk dostu olabilecek işletmelerinde belirlenecek kriterlerle standartları yerine getirmelerini sağlamalıyız.” ifadelerini kulandı.

 Prof. Dr. Ahıpaşaoğlu, “Bizim bu yıl Nisan ayında yapacağımız 1. Çocuk Dostu Turizm Kongresi bütün dünyada bir ilki oluşturuyor. Bu ilke de biz Sivas olarak Cumhuriyet Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmak istedik. Çünkü dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan´da kongremizi gerçekleştireceğiz.

 Dünyamızın değişen koşullarında turizm lider bir sektör durumuna gelmiştir. Önümüzdeki yüz yılda sadece tatil anlamında değil aynı zamanda boş zamanların değerlendirilmesi anlamında daha önemli hâle gelecektir. Her yıl düzenleyeceğimiz kongrelerimizle bütün dünya da çocuk dostu turizmin yönlendirilmesini sağlayan, buna katkı veren bir kurum olarak dünya üzerindeki ülkemizin ve üniversitemizin konumunu, önemini bir adım daha yukarıya taşımak amacıyla bu etkinliği düzenliyoruz.” dedi.

 ÇOCUK DOSTU İŞLETMELERİN ÖZELLİĞİ

Prof. Dr. Ahıpaşaoğlu konuşmasının devamında, “Şimdi çocuk dostu işletmeleri kategorize etmek lazım. Konaklama işletmeleri, seyahat işletmeleri ve ulaştırma işletmeleri. Ulaşım ve seyahat işletmeleri, ulaşım imkânları içerisinde çocukların daha rahat edecekleri ergonomik koltuklar oluşturmalı ve yol boyu ikramlarında çocuklara cazip gelebilecek sağlıklı ikramlar sunmalı, çizgi film ve eğitsel içerikli dokümanlar bulundurmalılar. Konaklama işletmelerinde ise hem gıda açısından hem de donanım açısından çocukların birbirleriyle kaynaşmalarını sağlayacak ve kültürel gelişimlerini tamamlayacak oyunların oynatılması önemli unsurlar olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca geniş mekânlar, geniş alanlar söz konusu olduğunda çocukların oralarda da tehlikeye maruz kalmamaları, kazaya uğratacak engellerin olmaması, otelin genelinde kullanılan malzemelerin çocuklar açısından tehlike arz etmemesi gerekir.” şeklinde konuştu.

 Prof. Dr. Ahıpaşaoğlu son olarak, “Bu kongre bilimsel anlamda hem üniversitemizi hem fakültemizi biraz daha yukarıya taşıyacak, daha çok tercih edilmesine neden olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas´ta 7 çeşit yerli patates üretildi
Sivas´ta 7 çeşit yerli patates üretildi
Doğa Tohumculuk Ar-Ge Müdürü Mete Kaan Bülbül: "Geliştirdiğimiz yerli ve milli çeşitlerimizin üst kademe tohumluklarını Ulaş TİGEM´de üretiyoruz. Bu topraklar hem hastalık açısından ari hem de 1300 rakımın üzerinde oldukça verimli. 2020´ye kadar tohumluk çoğaltımını yapıp, 2020´de satışa sunacağız”
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu ve yeni eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenle açıldı.
"Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır"
"Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır"
Eğitim-Bir-Sen Sivas Şube Başkanı İlhan Karakoç 2018-2019 eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Karakoç; " Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmeli, toplum vicdanında karşılığı olan kadrolu istihdam modeli tercih edilmelidir." dedi.
"Gayretimiz yarınların mimarı çocuklarımız için"
"Gayretimiz yarınların mimarı çocuklarımız için"
Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın 2018- 2019 Eğitim - Öğretim Dönemi Ders Yılı açılış dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Savaşçı mesajında " Yavrularımızın yalnız öğretimi ile değil eğitimi ile de ilgileniniz. En büyük yatırımın bu dünyada hayırlı evlatlar bırakmak olduğunu unutmayınız." dedi.
Okullardaki Akran Zorbalığı Siber Zorbalığa Dönüşüyor
Okullardaki Akran Zorbalığı Siber Zorbalığa Dönüşüyor
Öğrencilerin sosyal medyada en çok etkileşime girdiği kişilerin okul arkadaşları olması, okullarda yaşanan akran zorbalığının internet ortamına da taşınmasına yol açıyor.
Ek Yerleştirmeye Ek Burs
Ek Yerleştirmeye Ek Burs
Üniversiteli olma şansı 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak ek yerleştirme ile devam ediyor. Ek yerleştirmeden merkezi yerleştirmede tercih hakkını kullanmamış ya da tercih yapsa da herhangi bir programa yerleşememiş öğrenciler faydalanabilecek.
Haydi okula
Haydi okula
2018 - 2019 Eğitim öğretim yılı için ders zili çaldı.
"Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz"
"Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı´nın başlaması münasebetiyle bir mesaj yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ekonomisi güçlü, toplum yapısı sağlam, dünyaya öncülük eden ülkelerin vasıflarının başında kaliteli, insanı merkeze alan bir eğitim-öğretim sistemine sahip olmaları gelir."
"Türkiye´nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor"
"Türkiye´nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır." ifadelerini kullandı.
Çocuklarımızı Usanmadan Dinleyelim
Çocuklarımızı Usanmadan Dinleyelim
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Prof. Dr. Ziya Selçuk, yeni eğitim yılı ile ilgili bir mesaj yayımladı. Bakan Selçuk, öğrenci, öğretmen ve veliler ile tüm eğitim camiasına başarılar diledi. Bakan Selçuk, mesajında öğretmenlere ‘Meslektaşlarım´, öğrencilere ise ‘Yavrularım´ diye hitap ederek, "Sevgi, umut ve gayret kılavuzumuz olsun" dedi.
Birinci sınıf öğrencilerine görme taraması yapılacak
Birinci sınıf öğrencilerine görme taraması yapılacak
Sağlık Bakanı Koca, "Bu yıl çocuklarımız için okullarımızda yeni bir tarama programı başlatıyoruz. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimizde görme taraması yapacağız." dedi.
´Sayısal dersler artık çocuk oyuncağı´
´Sayısal dersler artık çocuk oyuncağı´
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokenti´nde, ilköğretim ve lise müfredatındaki matematik, fizik ve geometri derslerinin daha pratik ve eğlenceli bir yolla öğretilmesini hedefleyen "bilimsel oyuncaklar" geliştirildi.
YKS ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor
YKS ek yerleştirme tercihleri bugün başlıyor
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme tercihleri bugünden itibaren 20 Eylül´e kadar alınacak.
İkinci üniversite fırsatını kaçırmayın
İkinci üniversite fırsatını kaçırmayın
ANADOLU Üniversitesi´nin (AÜ), üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olan ya da üniversitede okumaya devam edenler için açtığı ikinci üniversite fırsatının kayıtları 11 Eylül´de başladı.
 “El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
“El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi, okul güvenliği, bağımlılıkla mücadele ve değerlendirme toplantısı Sivas Valisi Davut Gül´ün başkanlığında gerçekleştirildi.
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
Okul reddini yenmenin 7 altın kuralı
3 yeni yüksek lisans bölümü daha
3 yeni yüksek lisans bölümü daha
Beykoz Üniversitesi´nde bilgi çağının gereksinimleri doğrultusunda 3 yüksek lisans bölümü daha açıldı.
"Tuzlugöl Mahallemize Modern Bir Okul Kazandırıldı”
"Tuzlugöl Mahallemize Modern Bir Okul Kazandırıldı”
Sivas Valisi Davut Gül, şehrimizin birçok farklı mahallesinde yapımı süren ve tamamlanan okulları gezmeye devam ediyor.
"Çocuklarımız geleceğimiz"
"Çocuklarımız geleceğimiz"
Yeni 2018-2019 eğitim-öğretim yılının herkes için hayırlı ve başarılı bir yıl olması dileğinde bulunan TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Yeni dönemin hem öğrenciler ve aileleri hem de kırtasiye sektörü ile eğitim camiası için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.” dedi
Miniklerin okul heyecanı
Miniklerin okul heyecanı
2018 2019 Eğitim öğretim yılına okul hayatına ilk adımı atan Ana Sınıfı öğrencileri okula alışma süresi içerisinde diğer öğrencilerden bir hafta önce ders başı yaptı.
Kitap Günleri Sona Erdi
Kitap Günleri Sona Erdi
4 Eylül Sivas Kongresi´nin 99. yıl dönümü Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında, Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?

Hz. Muhammed