sivaslı
17.10.2018 19:07:38
gıda demişken. numune hastanesinde bu sene öğrencilere yemek vermiyorlar.

Anahtar Kelimeler: Dünya Gıda Günü

YAZARLAR

?Dünya Gıda Günü´

?Dünya Gıda Günü´

Osman Nuri KESİCİ

Her yıl olduğu gibi 16 Ekim ´´Dünya Gıda Günü´´ tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır. FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinliklerinde,  gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvenliğine ilişkin konular gündeme taşınarak küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. 2018 yılının Dünya Gıda Günü Teması; ?Açlığa Son" olarak belirlenmiştir.

16 Ekim ´´Dünya Gıda Günü´´ münasebetiyle Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve KYK Sivas İl Müdürlüğü işbirliği ile İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri bir araya geldi. İl Müdürümüz YILDIZ öğrencilerle buluşmasında yaptığı konuşmada; ?Bugün önemli bir gün, 16 Ekim Dünya Gıda Günü, bu yıl Dünya Gıda Günü´nün ana teması ?Açlığa Son´.

Dünya Gıda Örgütü 2030 yılına kadar açlık meselesini çözmeyi hedefliyor ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında açlık ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi hedefleniyor. İnsanları doyurmak için Tarımsal üretimi artırmamız gerekiyor; Gıda, tarım ve hayvancılık alanında rekabetçi, milli ve küresel çözümler üreten güçlü bir Türkiye hedefi ile Bakanlık olarak yola çıkıyoruz. Sadece ülkemiz açısından değil, diğer ülkeler içinde bir rol üstlenmemiz gerekiyor. İnsanların beslenmesindeki ana görevimiz güvenli gıda tüketmelerini sağlamak. Bir diğer konu ise gıda israfı, yılda 1,3 milyon ton gıda israf ediliyor.

 Artan dünya nüfusuna karşılık, bozulan ekolojik denge ile birlikte azalan tarım arazileri, su kaynakları ve birim alandan elde edilen verim miktarları en dikkat çekici hususlar olarak karşımıza çıkıyor. Artan nüfus ve gıda sanayinin ileriye dönük gelişimi açısından tarımsal üretim potansiyelinin, üretim çeşitliliğinin ve ekolojik üretim olanaklarının arttırılması yönünde daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.

İyi tarım uygulamaları ile güvenilir gıda üretimi için önümüzdeki süreçte daha yoğun ve bilimsel çalışmalara odaklanılması gerekir. Bu sorumluluğu kamu, özel sektör, üniversiteler, araştırma kuruluşları, sivil toplum örgütleri ortaklaşa taşımalı ve sürdürmelidir.

Yeterli, kaliteli, güvenli ve ekonomik gıda üretiminin sağlandığı bir dünya dileğiyle Dünya Gıda Gününüzü kutluyorum.? dedi.

Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay KÖKSAL ve Gıda Kontrolörleri, Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri ile birlikte ilimizde faaliyet gösteren bazı et işleme tesisi, süt işleme tesisi ve unlu mamuller üretim tesislerinin denetimleri yapıldı. Ayrıca İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü ziyaret edilerek laboratuvarların işleyişi ve tanıtımı, çalışma esasları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.