“ BİN 500´Ü AŞKIN KİŞİ FETÖ´DEN İŞLEM GÖRDÜ”
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor
Tarih: 11.10.2017 16:31:01/ 266okunma / 0yorum

 

 Arda ÇELEBİ

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor.

Bu soruşturmaları büyük bir özveri ve çaba içerisinde gerçekleştiren Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Sivas´ta şu anda FETÖ´den işlem görenlerin sayısının bin 500´ü geçtiğini söyledi.

Tam bir rakam vermenin çok güç olduğunu ifade eden İrcal,”Rakamlar her an her şekilde değişebiliyor ve gün itibari ile birbirini tutmuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız asker soruşturmamızda 12 ili kapsayacak şekilde operasyonlar yapıldı.Elde ettiğimiz bulgu ve delillere göre her ilin Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliyi alıyor, getiriyor ve sorgulama işlemini yapıyor.  Bu yüzden il bazlı değerlendirme yanlış sonuçlanabilir. Ama şu aşamada sivil ve kamu çalışanı olmak üzere toplamda 1500 rakamını geçtik diyebiliriz” dedi.

"ALGI OPERASYONLARI YAPILIYOR"

Kimin örgüte mensubiyeti varsa deliller ne gösteriyorsa kişinin, sıfatına, durumuna bakılmaksızın işleme tabi tutulduğunu söyleyen İrcal, “ Bu örgüt algı operasyonlarını çok güzel yürütüyor. Bizim toplumumuz kadirşinas ve merhametli bir toplum olduğu için kadındır,çocukludur,bebeği vardır gibi bu kişiler için işte bunlar alınıyor bunlar tutuklanıyor deniyor. Ben bu konuda sadece şunu söylemek istiyorum, biz elimizdeki delillere ve kanıtlara göre işlem yapıyoruz kimseyi mağdur etmiyoruz.”dedi.

ÖRGÜT MENSUBU BAYANDAN TÜRKİYE ALEYHİNE ANKET

Örgüt mensubu üyelerinin tek amacının Türkiye´yi kötülemek olduğunu söyleyen  İrcal,”Bylock içeriği yazışmasından bir örnek vereyim, bu paylaşımı yapan bir bayan ve devlet memuru, çocuklu ve dışardan bakıldığı zaman mütedeyyin bir yapıda.Avrupa´da 2014-2015 yıllarında Belçika da, Fransa da sonradan DEAŞ´ın üstlendiği patlamalar olmuştu. Bu bayan Bylock yazışmasında diğer örgüt üyelerine Bloomberg´in Türkiye temsilcisi bir gazetecinin olduğunu, bu gazetecinin sosyal medyadan yaptığı anketle Avrupa´da gerçekleşen bu patlamaları kim yaptı diye bir soru sorduğunu ve seçenekler arasında Türkiye olduğunu, diğer örgüt üyeleriyle paylaşıyor. Anketteki seçeneklerden Türkiye seçeneği işaretlemelerini söyleyerek, lütfen rica ediyorum ablalar Allah aşkına 2 dakikanızı ayırın bu Türkiye seçeneğini seçin ve bu seçeneği işaretleyin diyor. Şimdi ben size soruyorum Türkiye´nin terörü destekleyen terör Devletiymiş gibi yansıtmak, Avrupa´da Batıda Dünyada amaçlayan bu davranışın vatan hainliğinden başka bir açıklaması yok.Yani Türkiye ne kazanacak sen Türkiye´yi terör devleti ilan ettin diye batının, dünyanın, kamuoyunun gözünde düşürdüğün zaman ne kazanacaksın bu oylamanın amacı nedir. Hz. Aliye atfen bir söz var herkesi her şeyi affedin ama vatanına ihanet edeni asla affetmeyin” şeklinde konuştu.

"DAVALARIN SONUÇLANMAMASI İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR"

Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, Örgüte üye olmanın cezasının belli olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Silahlı örgüt üyeliği, devletin anayasal düzenini değiştirmeye teşebbüs etmektir. 250 tane şehidimiz var 2500 tane yaralımız var devletimizin ve Türkiye´nin atlattığı badire ortada. Darbenin arkasında hangi devletlerin olduğu gün gibi açığa çıktı.Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Başsavcılığı Amerikan Başkonsolosluğundan görevlileri aldı.Görevlilerin itirafları basına yansıdı bunlar hiç okunmuyor yani bunlar yapılmak zorunda olduğu için yapılıyor devlet vatandaşını neden mağdur etsin ki yani hatta önceden ne denirdi, hırsız giriyor elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıyor, tutuklanmıyor bile diye. Tutuklama öyle kolay bir tedbir değil o şartları sağlaması gerekiyor kanunda tek tek yazılmış kuvvetli suç şüphesi olacak, kaçma, delilleri saklama değiştirme şüphesi olacak, kişi soruşturmayı etkileyebilecek durumda olacak ve bu tedbirlerin hepsi bir araya geldiğini gözetince yargılama makamları tedbiri veriyor ve sonra davası açılıyor.Bu 1 gün ile yapılacak bir şey değil belli kuralları var, duruşmaları var, savunmaları var.Kaldı ki bu davaları uzatmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, kararlar çıkmasın davalar uzun sürsün diye. En büyük algı operasyonlarından biri de bu zaten,itiraz dilekçelerine boğuyorlar, anayasa mahkemesi, bireysel başvurular olağanüstü hal kanunları, tutukluluğa itiraz, yani ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Daha geçenlerde örgüt üyelerinin yazışmaları ortaya çıktı dosyaları kalabalıklaştırın hakimlerin savcıların kafalarını karıştırın, savunmaları uzatın şeklinde. Ellerinden geldiğince kararların çıkmaması için uğraşıyorlar sonrada dönüp bize işte kararlar çıkmıyor biz içerde mağdur oluyoruz burada çürüyoruz şeklinde algı operasyonları yapıyorlar. Bunlara prim vermemek lazım her şeye rağmen kararlarımız çıkıyor örneğin Muğla´da Cumhurbaşkanımıza suikast timindekiler ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.Sivas´ta da Bylock´tan 14 tane kararımız çıktı, örgüt üyeliğinden kararlarımız çıktı. Hemen acele şekilde karar vermek mağduriyete sebep olabilir, acele şekilde karar vermek yerine akli selim zamana yayılmış bir şekilde hak ettiği şekilde verilmesi en önemli şeydir buna dikkat etmek lazım.”

 MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

Örgütün her kulvarda algı operasyonu yürüttüğünü ve vatandaşların buna inanmaması gerektiğinin önemle altını çizen İrcal,”Bir diğer yürütülen algı operasyonlarından bir tanesi de şikayete göre sorgusuz sualsiz içeriye adam aldığımız yönde.Böyle bir şey yok hatta bakanlığımız bu tür durumlarda olmayan bir sistemi getirdi. Önceden Cumhuriyet Savcılarına bir şikayet geldiği zaman biz kişiyi sisteme kayıt ediyorduk,kişi otomatikman şüpheli durumuna düşüyordu şikayet eden de müşteki durumuna düşüyordu. Şimdi bu mağduriyetleri önlemek için devletimiz ihbar kaydı diye yeni bir sistem devreye soktu.Her ihbar önemli önemsiz fark etmez önce bu kayıta giriyor, bu ihbar kaydında kişi şüpheli durumuna düşmüyor nedir durumu bakılıyor delillerin durumu, iddianın durumu ve şahsın durumu incelemesi yapılıyor. İhbarda doğru ipuçları var ise bu şahısa şüpheli sıfatı veriliyor.O zaman savcılık soruşturmaya kayıt ediyor. Eğer soruşturmada doğru yada yanlış hiçbir kesin delil yok ise savcılık soruşturmaya gerek yoktur deyip kararı bitiriyor” şeklinde konuştu.

OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA, OLAĞANÜSTÜ USULLER UYGULANIR

OHAL sayesinde soruşturmaların çok daha hızlı ve başarılı gerçekleştiğini vurgulayan Cumhuriyet Başsavcısı İrcal "Darbeden sonraki olağanüstü hal durumu Türkiye´de hakikaten gerçekten olağanüstü bir haldi olağanüstü durumlarda olağanüstü soruşturma usulleri uygulanmak zorunda. Normal prosedürü yapamıyorsun çünkü ülke bir badireye girdi bir sıkıntıya girdi beka sorunu var yani devletin beka sorunu var devletin beka sorununu halletmek içinde hukuk kurallarından ayrılmadan ne yapıldı önceden toplu suçlarda tutuklu kalma süresi 4 gündü şuan olağanüstü hal sayesinde 14 güne çıkmış oldu. Amaç işi hızlandırmak işi çabuklaştırmak devletin düştüğü bu durumda soruşturmaları çabuk yapabilmek bazen suçluları kaçırmamak, elimizde tutmak için delilleri hızlı toplayabilmek için delillerin kuvvetli olması kanunların bu şekilde müsaade etmesi lazım.Olağanüstü halin getirdiği bu olağanüstü hal sadece suçlulara ve örgüt üyelerine yöneliktir.Normal bir vatandaşın olağanüstü hal mağduriyetini ben görmedim gece sokağa çıkma yasağı yok belirle yerlere gitme gelme yasağı yok normal vatandaş olarak istediğin yere git istediğin yere gel istediğin gibi dolaş yani hiçbir sıkıntı yok ama örgüt üyesi isen bir soruşturma varsa hakkında o zaman olağanüstü hal geçerli oluyor. Avrupa´da görüyorsunuz hafif bir bomba patlıyor yada ufak bir terör saldırısı oluyor bunlarda bile Belçika´da, Almanya´da, Fransa´da asker bütün yolları kapatıyor, bütün iletişimi kesiyor. Eyfel kulesinin bulunduğu meydana tanklar çıkıyor.Orda bu tedbirleri alan devlet haklıda biz değilmeyiz bu kadar badire atlatmışız elbette bizde de olağanüstü hal olacaktır." ifadelerini kullandı.

"EN İYİ İŞİ ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

 Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, 10 yıl önceki kayıtların incelendiğini ifade ederek, “Kimin kiminle ne irtibatı var nasıl olmuş kim ne mesajı atmış, içerikler tek tek okunuyor çünkü kod adı kullanılmış, şifreli mesajlar kullanmışlar yani bunlara dikkat edilmeden paldır küldür yapılacak hadiseler değil. Bu kadar insanla uğraşmak bu kadar davayı halletmek kolay değil ama biz gece gündüz ekip arkadaşlarımızla birlikte mesai gözetmeden çalışıyoruz elimizden gelen en iyi işi çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

"BU GEMİYİ BATIRMADAN YÜRÜTMEMİZ LAZIM"

Son olarak İrcal, vatandaşları örgütün algı operasyonlarına kanmaması uyarısında bulunarak, ”Bu soruşturmalarda özellikle örgütün yürüttüğü algı operasyonları konusunda dikkatli olmak aslını astarını araştırmadan yorum yapmamak, düşüncede bulunmamak lazım.Bu Devlet bizim bu Millet bizim yani bu geminin batmaması lazım.Bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım tefrikalarımız olabilir bu tefrikaları mızı daha sonra bu gemiyi batırmadan inşallah çözme yollarımız var. Seçimler var, sandık var, demokratik yollar var mücadele yolları açık bunlar kapalı değil ama bu beka sorununu da bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım bunun içinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz lazım.” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AŞKIN KİŞİ FETÖ İŞLEM GÖRDÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS´IN YAKIN GEÇMİŞİ VE MUHSİN YAZICIOĞLU
SİVAS´IN YAKIN GEÇMİŞİ VE MUHSİN YAZICIOĞLU
Orta Anadolu şehirleri, Türkmen rengini yansıtan şehirlerdir. Sanayileşme ve paralelinde gelişen göç bu şehirleri “garip” bırakmıştır
Ülkücülük ilahi kelimetullah davasıdır
Ülkücülük ilahi kelimetullah davasıdır
Ahmet Kaleli´nin Muhsin Yazıcıoğlu ile 18 Haziran- 1 Temmuz 1991 tarihli yapmış olduğu röportaj
Mütevekkil Bir İnsan
Mütevekkil Bir İnsan
Yıllar yarlardan, yarlar yıllardan vefasız. Zaman akıp gidiyor mecrasına. İnsanlığın hikâyedir bu, kaderidir. Hep yürümek, koşmak deveran etmek sonsuzluğa değin.
Eğri köprü etrafındaki çirkin görüntü devam ediyor
Eğri köprü etrafındaki çirkin görüntü devam ediyor
Türkiye´nin en uzun ırmağı olan ve 1355 kilometrelik bir mesafe kat eden Kızılırmak´ta son günlerde yağan yağmurlarla birlikte su oranı arttı
Sivas Parti İl Başkanları ne okuyor?
Sivas Parti İl Başkanları ne okuyor?
54. Kütüphaneler Haftasına yaklaşırken Sivas´ta görev alan siyasi parti il Başkanlarının son zamanlarda okudukları, okumaya devam ettikleri, okuduklarında kendilerini etkileyen kitapları siz sevgili okuyucularımızla paylaşalım istedik.
İş dünyası kahvaltıda buluştu
İş dünyası kahvaltıda buluştu
Sivas Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği (SOSAD) öncülüğünde iş adamları kahvaltıda bir araya geldi
KIZILIRMAK YOK EDİLİYOR!
KIZILIRMAK YOK EDİLİYOR!
DSİ tarafından Zara´da yürütülen taşkın koruma çalışmaları esnasında Kızılırmak yok ediliyor!
300 fidan toprakla buluştu
300 fidan toprakla buluştu
Uzuntepe İlk ve Ortaokulu öğrencileri, Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi projesi kapsamında fidan dikti
"Şehitlerimizin emaneti bizim emanetimizdir"
"Şehitlerimizin emaneti bizim emanetimizdir"
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nde görevli şehit yakını personellere ve askerlik görevini yaparken gazi olan personellere yönelik yemek programı düzenlendi
"Kültürümüzü kuşaklara aktarıyoruz"
"Kültürümüzü kuşaklara aktarıyoruz"
Sivas İl Özel İdaresi, taşınmaz kültür varlıklarının korunması, onarılması ve eski yapılara benzer yeni eserlerin köylerimize kazandırılması noktasında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor
CÜSEM EUCEN üyeliğine kabul edildi
CÜSEM EUCEN üyeliğine kabul edildi
Cumhuriyet Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM), uluslararası sürekli eğitim merkezlerinin üye olduğu EUCEN üyeliğine kabul edildi
Öğrenciler CÜ´yü ziyaret etti
Öğrenciler CÜ´yü ziyaret etti
Şebinkarahisar Türk Telekom Anadolu Lisesi on ikinci sınıf öğrencileri yükseköğretim kurumlarını tanımak, yerinde görmek amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi´ni (CÜ) ziyaret etti
Kim ne okuyor?
Kim ne okuyor?
Bizim Sivas Gazetesi olarak okuma alışkanlığımıza dikkat çekmek adına Şehrimizin önde gelenlerinin son zamanlarda okudukları, okumaya devam ettikleri, çocukluk yıllarında kendilerini etkileyen kitapları 54. Kütüphaneler Haftasında siz sevgili okuyucularımızla paylaşalım istedik
Dostlar Âşık Veysel´i andı
Dostlar Âşık Veysel´i andı
Her yıl olduğu gibi bu senede İstanbul´da Gülhane Parkında Aşık Veysel Şatıroğlu ölümünün 45. Seneyi devriyesinde sevenleri tarafından yapılan bir program ile anıldı
Şehitler Kebap´tan adına yakışır kampanya
Şehitler Kebap´tan adına yakışır kampanya
Sivas´ta faaliyet gösteren Şehitler Kebap Salonu adına yakışır bir şekilde kampanya yaparak, şehit ailelerine yüzde 50 indirim uygulayacak
Çamlıbel Elektrik 2017 yılının vergi rekortmeni oldu
Çamlıbel Elektrik 2017 yılının vergi rekortmeni oldu
Sivas, Tokat ve Yozgat başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi´nde yaklaşık 850 bin müşteriye perakende elektrik satış hizmeti veren CK Çamlıbel Elektrik, Sivas´ta 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da Kurumlar Vergisi rekortmeni oldu
Ticaret Borsasından girişimcilik eğitimi
Ticaret Borsasından girişimcilik eğitimi
Sivas Ticaret Borsası tarafından girişimcilik eğitimi düzenlendi
Köpeğin karnından çıkan görenleri şaşırttı
Köpeğin karnından çıkan görenleri şaşırttı
Sivas´ta karnındaki iki kilogramlık kitle ile yaşam mücadelesi veren sokak köpeğinin yardımına Sivas Belediyesi Veterinerleri yetişti.
Palyatif Bakım Ünitesinde kandil programı düzenlendi
Palyatif Bakım Ünitesinde kandil programı düzenlendi
Sivas Numune Hastanesi bünyesinde hizmet veren palyatif bakım ünitesinde Regaip Kandili dolayısıyla program düzenlendi
TÜBİTAK´ta AYÇ rüzgarı
TÜBİTAK´ta AYÇ rüzgarı
Akademi Yeni Çizgi Okullarında(AYÇ) eğitim gören Ahmet Batuhan Poyraz ve Berra Nilay Döner Coğrafya Öğretmeni Osman Karakan danışmanlığında TUBİTAK Kayseri Bölgesinde birinci olarak Sivas´ı Antalya Final sergisinde temsil etmeye hak kazandılar
“Esnafımızın desteklerden faydalanması lazım”
“Esnafımızın desteklerden faydalanması lazım”
Yıldızeli Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Gülhan ve Yönetim Kurulu Üyeleri KOSGEB Başkanı Bahattin Ünal´ı ziyaret etti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.

Hz. Muhammed