“ BİN 500´Ü AŞKIN KİŞİ FETÖ´DEN İŞLEM GÖRDÜ”
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor
Tarih: 11.10.2017 16:31:01/ 144okunma / 0yorum

 

 Arda ÇELEBİ

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor.

Bu soruşturmaları büyük bir özveri ve çaba içerisinde gerçekleştiren Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Sivas´ta şu anda FETÖ´den işlem görenlerin sayısının bin 500´ü geçtiğini söyledi.

Tam bir rakam vermenin çok güç olduğunu ifade eden İrcal,”Rakamlar her an her şekilde değişebiliyor ve gün itibari ile birbirini tutmuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız asker soruşturmamızda 12 ili kapsayacak şekilde operasyonlar yapıldı.Elde ettiğimiz bulgu ve delillere göre her ilin Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliyi alıyor, getiriyor ve sorgulama işlemini yapıyor.  Bu yüzden il bazlı değerlendirme yanlış sonuçlanabilir. Ama şu aşamada sivil ve kamu çalışanı olmak üzere toplamda 1500 rakamını geçtik diyebiliriz” dedi.

"ALGI OPERASYONLARI YAPILIYOR"

Kimin örgüte mensubiyeti varsa deliller ne gösteriyorsa kişinin, sıfatına, durumuna bakılmaksızın işleme tabi tutulduğunu söyleyen İrcal, “ Bu örgüt algı operasyonlarını çok güzel yürütüyor. Bizim toplumumuz kadirşinas ve merhametli bir toplum olduğu için kadındır,çocukludur,bebeği vardır gibi bu kişiler için işte bunlar alınıyor bunlar tutuklanıyor deniyor. Ben bu konuda sadece şunu söylemek istiyorum, biz elimizdeki delillere ve kanıtlara göre işlem yapıyoruz kimseyi mağdur etmiyoruz.”dedi.

ÖRGÜT MENSUBU BAYANDAN TÜRKİYE ALEYHİNE ANKET

Örgüt mensubu üyelerinin tek amacının Türkiye´yi kötülemek olduğunu söyleyen  İrcal,”Bylock içeriği yazışmasından bir örnek vereyim, bu paylaşımı yapan bir bayan ve devlet memuru, çocuklu ve dışardan bakıldığı zaman mütedeyyin bir yapıda.Avrupa´da 2014-2015 yıllarında Belçika da, Fransa da sonradan DEAŞ´ın üstlendiği patlamalar olmuştu. Bu bayan Bylock yazışmasında diğer örgüt üyelerine Bloomberg´in Türkiye temsilcisi bir gazetecinin olduğunu, bu gazetecinin sosyal medyadan yaptığı anketle Avrupa´da gerçekleşen bu patlamaları kim yaptı diye bir soru sorduğunu ve seçenekler arasında Türkiye olduğunu, diğer örgüt üyeleriyle paylaşıyor. Anketteki seçeneklerden Türkiye seçeneği işaretlemelerini söyleyerek, lütfen rica ediyorum ablalar Allah aşkına 2 dakikanızı ayırın bu Türkiye seçeneğini seçin ve bu seçeneği işaretleyin diyor. Şimdi ben size soruyorum Türkiye´nin terörü destekleyen terör Devletiymiş gibi yansıtmak, Avrupa´da Batıda Dünyada amaçlayan bu davranışın vatan hainliğinden başka bir açıklaması yok.Yani Türkiye ne kazanacak sen Türkiye´yi terör devleti ilan ettin diye batının, dünyanın, kamuoyunun gözünde düşürdüğün zaman ne kazanacaksın bu oylamanın amacı nedir. Hz. Aliye atfen bir söz var herkesi her şeyi affedin ama vatanına ihanet edeni asla affetmeyin” şeklinde konuştu.

"DAVALARIN SONUÇLANMAMASI İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR"

Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, Örgüte üye olmanın cezasının belli olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Silahlı örgüt üyeliği, devletin anayasal düzenini değiştirmeye teşebbüs etmektir. 250 tane şehidimiz var 2500 tane yaralımız var devletimizin ve Türkiye´nin atlattığı badire ortada. Darbenin arkasında hangi devletlerin olduğu gün gibi açığa çıktı.Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Başsavcılığı Amerikan Başkonsolosluğundan görevlileri aldı.Görevlilerin itirafları basına yansıdı bunlar hiç okunmuyor yani bunlar yapılmak zorunda olduğu için yapılıyor devlet vatandaşını neden mağdur etsin ki yani hatta önceden ne denirdi, hırsız giriyor elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıyor, tutuklanmıyor bile diye. Tutuklama öyle kolay bir tedbir değil o şartları sağlaması gerekiyor kanunda tek tek yazılmış kuvvetli suç şüphesi olacak, kaçma, delilleri saklama değiştirme şüphesi olacak, kişi soruşturmayı etkileyebilecek durumda olacak ve bu tedbirlerin hepsi bir araya geldiğini gözetince yargılama makamları tedbiri veriyor ve sonra davası açılıyor.Bu 1 gün ile yapılacak bir şey değil belli kuralları var, duruşmaları var, savunmaları var.Kaldı ki bu davaları uzatmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, kararlar çıkmasın davalar uzun sürsün diye. En büyük algı operasyonlarından biri de bu zaten,itiraz dilekçelerine boğuyorlar, anayasa mahkemesi, bireysel başvurular olağanüstü hal kanunları, tutukluluğa itiraz, yani ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Daha geçenlerde örgüt üyelerinin yazışmaları ortaya çıktı dosyaları kalabalıklaştırın hakimlerin savcıların kafalarını karıştırın, savunmaları uzatın şeklinde. Ellerinden geldiğince kararların çıkmaması için uğraşıyorlar sonrada dönüp bize işte kararlar çıkmıyor biz içerde mağdur oluyoruz burada çürüyoruz şeklinde algı operasyonları yapıyorlar. Bunlara prim vermemek lazım her şeye rağmen kararlarımız çıkıyor örneğin Muğla´da Cumhurbaşkanımıza suikast timindekiler ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.Sivas´ta da Bylock´tan 14 tane kararımız çıktı, örgüt üyeliğinden kararlarımız çıktı. Hemen acele şekilde karar vermek mağduriyete sebep olabilir, acele şekilde karar vermek yerine akli selim zamana yayılmış bir şekilde hak ettiği şekilde verilmesi en önemli şeydir buna dikkat etmek lazım.”

 MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

Örgütün her kulvarda algı operasyonu yürüttüğünü ve vatandaşların buna inanmaması gerektiğinin önemle altını çizen İrcal,”Bir diğer yürütülen algı operasyonlarından bir tanesi de şikayete göre sorgusuz sualsiz içeriye adam aldığımız yönde.Böyle bir şey yok hatta bakanlığımız bu tür durumlarda olmayan bir sistemi getirdi. Önceden Cumhuriyet Savcılarına bir şikayet geldiği zaman biz kişiyi sisteme kayıt ediyorduk,kişi otomatikman şüpheli durumuna düşüyordu şikayet eden de müşteki durumuna düşüyordu. Şimdi bu mağduriyetleri önlemek için devletimiz ihbar kaydı diye yeni bir sistem devreye soktu.Her ihbar önemli önemsiz fark etmez önce bu kayıta giriyor, bu ihbar kaydında kişi şüpheli durumuna düşmüyor nedir durumu bakılıyor delillerin durumu, iddianın durumu ve şahsın durumu incelemesi yapılıyor. İhbarda doğru ipuçları var ise bu şahısa şüpheli sıfatı veriliyor.O zaman savcılık soruşturmaya kayıt ediyor. Eğer soruşturmada doğru yada yanlış hiçbir kesin delil yok ise savcılık soruşturmaya gerek yoktur deyip kararı bitiriyor” şeklinde konuştu.

OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA, OLAĞANÜSTÜ USULLER UYGULANIR

OHAL sayesinde soruşturmaların çok daha hızlı ve başarılı gerçekleştiğini vurgulayan Cumhuriyet Başsavcısı İrcal "Darbeden sonraki olağanüstü hal durumu Türkiye´de hakikaten gerçekten olağanüstü bir haldi olağanüstü durumlarda olağanüstü soruşturma usulleri uygulanmak zorunda. Normal prosedürü yapamıyorsun çünkü ülke bir badireye girdi bir sıkıntıya girdi beka sorunu var yani devletin beka sorunu var devletin beka sorununu halletmek içinde hukuk kurallarından ayrılmadan ne yapıldı önceden toplu suçlarda tutuklu kalma süresi 4 gündü şuan olağanüstü hal sayesinde 14 güne çıkmış oldu. Amaç işi hızlandırmak işi çabuklaştırmak devletin düştüğü bu durumda soruşturmaları çabuk yapabilmek bazen suçluları kaçırmamak, elimizde tutmak için delilleri hızlı toplayabilmek için delillerin kuvvetli olması kanunların bu şekilde müsaade etmesi lazım.Olağanüstü halin getirdiği bu olağanüstü hal sadece suçlulara ve örgüt üyelerine yöneliktir.Normal bir vatandaşın olağanüstü hal mağduriyetini ben görmedim gece sokağa çıkma yasağı yok belirle yerlere gitme gelme yasağı yok normal vatandaş olarak istediğin yere git istediğin yere gel istediğin gibi dolaş yani hiçbir sıkıntı yok ama örgüt üyesi isen bir soruşturma varsa hakkında o zaman olağanüstü hal geçerli oluyor. Avrupa´da görüyorsunuz hafif bir bomba patlıyor yada ufak bir terör saldırısı oluyor bunlarda bile Belçika´da, Almanya´da, Fransa´da asker bütün yolları kapatıyor, bütün iletişimi kesiyor. Eyfel kulesinin bulunduğu meydana tanklar çıkıyor.Orda bu tedbirleri alan devlet haklıda biz değilmeyiz bu kadar badire atlatmışız elbette bizde de olağanüstü hal olacaktır." ifadelerini kullandı.

"EN İYİ İŞİ ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

 Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, 10 yıl önceki kayıtların incelendiğini ifade ederek, “Kimin kiminle ne irtibatı var nasıl olmuş kim ne mesajı atmış, içerikler tek tek okunuyor çünkü kod adı kullanılmış, şifreli mesajlar kullanmışlar yani bunlara dikkat edilmeden paldır küldür yapılacak hadiseler değil. Bu kadar insanla uğraşmak bu kadar davayı halletmek kolay değil ama biz gece gündüz ekip arkadaşlarımızla birlikte mesai gözetmeden çalışıyoruz elimizden gelen en iyi işi çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

"BU GEMİYİ BATIRMADAN YÜRÜTMEMİZ LAZIM"

Son olarak İrcal, vatandaşları örgütün algı operasyonlarına kanmaması uyarısında bulunarak, ”Bu soruşturmalarda özellikle örgütün yürüttüğü algı operasyonları konusunda dikkatli olmak aslını astarını araştırmadan yorum yapmamak, düşüncede bulunmamak lazım.Bu Devlet bizim bu Millet bizim yani bu geminin batmaması lazım.Bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım tefrikalarımız olabilir bu tefrikaları mızı daha sonra bu gemiyi batırmadan inşallah çözme yollarımız var. Seçimler var, sandık var, demokratik yollar var mücadele yolları açık bunlar kapalı değil ama bu beka sorununu da bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım bunun içinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz lazım.” diye konuştu.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AŞKIN KİŞİ FETÖ İŞLEM GÖRDÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Kazan kazan formülüyle çalışıyor”
“Kazan kazan formülüyle çalışıyor”
İnönü Konağı´nın bahçesinin kafeterya şeklinde işletildiğini söyleyen Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, “Burası açık cezaevinde cezasını tamamlayan mahkumlarımız tarafından işletiliyor. Kazan kazan formülüyle çalışıyor” dedi
Yer itilafı yatırımı etkiledi
Yer itilafı yatırımı etkiledi
Sivas İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, 2017 yılı yatırım programında yer alan köprü işlerini yer itilafı nedeniyle hayata geçiremedi
Kapasite 15 bini geçti
Kapasite 15 bini geçti
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürü Erdoğan Tunç, “Merkezde yeni açacağımız yurtla birlikte toplam 16 yurdumuzda 15 bin 331 öğrenci kapasitemiz olmuş olacak” dedi
CÜ´den Türkçe´ye vefa
CÜ´den Türkçe´ye vefa
Yüzyıllardır varlığını muhafaza eden, dünyanın en eski ve en çok konuşulan dillerinden biri olan Türkçe için Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) “Türkçeye Vefa Gecesi” programı düzenlendi
CÜ´de sempozyum düzenlendi
CÜ´de sempozyum düzenlendi
Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) Halk Kültüründe Toprak Uluslararası Sempozyumu düzenlendi
5. Ulusal Yabancı Dil Kurultayı CÜ´de düzenlendi
5. Ulusal Yabancı Dil Kurultayı CÜ´de düzenlendi
Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) 5. Ulusal Yabancı Dil Kurultayı düzenlendi. Kurultaya ülkemizin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler de katıldı. Düzenlenen kurultaya Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, Dış İlişkiler Sorumlusu ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aksu, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Taner Çifçi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
91 bin 300 kilogram tohum dağıtıldı
91 bin 300 kilogram tohum dağıtıldı
İlimizde 83 çiftçiye DAP ve TİGEM´in katkılarıyla toplam 91 bin 300 kilogram tritikale tohumu dağıtıldı. Dağıtım töreninde konuşan Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, “İnşallah 2018´de bu desteklerimiz artarak devam edecek” dedi
4 Eylül´e Tavra takviyesi
4 Eylül´e Tavra takviyesi
Şehrin içme suyunda sıkıntı olmaması için çalışan Sivas Belediyesi, 4 Eylül Barajı´na Tavra Deresi´nden su tahliye etmeye başladı
Spor yatırımları sürüyor
Spor yatırımları sürüyor
Sivas İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu, 2017 yılında ilimize spor alanında yapılan yatırımları masaya yatırdı
17 projeye SODES desteği
17 projeye SODES desteği
Sivas´ta kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları tarafından SODES´e yapılan projelerden 17´si Kalkınma Bakanlığı´ndan geçti. İlimizde bu yıl SODES kapsamında; “sosyal içerme”, “istihdam” ile “kültür, sanat ve spor” projeleri desteklenecek
“Yırtılmalar travma sonucu meydana gelir”
“Yırtılmalar travma sonucu meydana gelir”
Medicana Sivas Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sefa Aktı menisküs yırtıkları ile ilgili bilgiler verdi
"Yerel yönetimlerin demirbaşı; muhtarlarımız"
"Yerel yönetimlerin demirbaşı; muhtarlarımız"
Belediye Başkanı Sami Aydın, Muhtarlar Günü için bir mesaj yayınladı
Çocuklar Ve Gençler İçin Birlikteyiz
Çocuklar Ve Gençler İçin Birlikteyiz
Meraküm ve Dumanlı Çayı Yöresi Belde ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği-MERDER´in sosyal, sportif ve mesleki eğitim içerikli “ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN BİRLİKTEYİZ” isimli projesi T.C İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edildi
Akkaya öğrencilerle buluştu
Akkaya öğrencilerle buluştu
Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, Milli Eğitim Müdürlüğü´nün yürüttüğü “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerle bir araya geldi. Halis Gülle Anadolu Lisesi´nde düzenlenen söyleşi programına Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve Şube Müdürü Ayhan Bülbül de katıldı
Saadet´ten gazetemize ziyaret
Saadet´ten gazetemize ziyaret
Saadet Partisi (SP) Sivas Kadın Kolları Başkanı Mihriban Geldi ve yönetim kurulu üyeleri gazetemizi ziyaret etti.
“Bütçe sorunumuz yok”
“Bütçe sorunumuz yok”
Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Bütçe sorunumuz yok. Hep birlikte tarihi eserleri ayağa kaldıracağız” dedi
“Şehrin gelecek 50 yılını planlamamışlar”
“Şehrin gelecek 50 yılını planlamamışlar”
Şehirde yerleşmiş bir ulaşım ve trafik sorunu olduğunu ifade eden Sivas Belediye Başkan Danışmanı Erdoğan Yuvacı, “Bugüne kadar yerel yöneticilerde gördüğümüz eksik, bu şehrin gelecek 50 yılını planlamamışlar. Yani 5 yıl sonra nasıl seçim kazanırız bunun hesapları yapılmış. 50 yıl sonra bu şehirde nasıl trafik problemi olmaz diyerekten planlama yapmış olmaları lazımdı” dedi
Çiftçi zor durumda
Çiftçi zor durumda
AK Parti Kangal İl Genel Meclis Üyesi Emin Ünlüer, Tarım Sigortaları Havuzu´nun (TARSİM) uygulamaları nedeniyle Sivas çiftçisinin büyük mağduriyet yaşadığını söyledi
Arnavutluk´ta bir şampiyon daha
Arnavutluk´ta bir şampiyon daha
Milli halterci hemşehrimiz Ahmet Turan Okyay, Arnavutluk´ta düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası´nda Caner Toptaş´ın ardından altın madalyayı kazanan ikinci Sivaslı olmayı başardı
TDK Başkanından CÜ´ye ziyaret
TDK Başkanından CÜ´ye ziyaret
Türkçeye vefa gecesi programına katılmak üzere Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ)´ne gelen Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin çeşitli ziyaretlerde bulundu.
"Kredi paketi esnafımızı sevindirdi"
"Kredi paketi esnafımızı sevindirdi"
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, esnafa verilen kredilerin 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını söyledi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:03 06:40 12:27 15:28 17:55 19:19
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed