“ BİN 500´Ü AŞKIN KİŞİ FETÖ´DEN İŞLEM GÖRDÜ”
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor
Tarih: 11.10.2017 16:31:01/ 192okunma / 0yorum

 

 Arda ÇELEBİ

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor.

Bu soruşturmaları büyük bir özveri ve çaba içerisinde gerçekleştiren Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Sivas´ta şu anda FETÖ´den işlem görenlerin sayısının bin 500´ü geçtiğini söyledi.

Tam bir rakam vermenin çok güç olduğunu ifade eden İrcal,”Rakamlar her an her şekilde değişebiliyor ve gün itibari ile birbirini tutmuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız asker soruşturmamızda 12 ili kapsayacak şekilde operasyonlar yapıldı.Elde ettiğimiz bulgu ve delillere göre her ilin Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliyi alıyor, getiriyor ve sorgulama işlemini yapıyor.  Bu yüzden il bazlı değerlendirme yanlış sonuçlanabilir. Ama şu aşamada sivil ve kamu çalışanı olmak üzere toplamda 1500 rakamını geçtik diyebiliriz” dedi.

"ALGI OPERASYONLARI YAPILIYOR"

Kimin örgüte mensubiyeti varsa deliller ne gösteriyorsa kişinin, sıfatına, durumuna bakılmaksızın işleme tabi tutulduğunu söyleyen İrcal, “ Bu örgüt algı operasyonlarını çok güzel yürütüyor. Bizim toplumumuz kadirşinas ve merhametli bir toplum olduğu için kadındır,çocukludur,bebeği vardır gibi bu kişiler için işte bunlar alınıyor bunlar tutuklanıyor deniyor. Ben bu konuda sadece şunu söylemek istiyorum, biz elimizdeki delillere ve kanıtlara göre işlem yapıyoruz kimseyi mağdur etmiyoruz.”dedi.

ÖRGÜT MENSUBU BAYANDAN TÜRKİYE ALEYHİNE ANKET

Örgüt mensubu üyelerinin tek amacının Türkiye´yi kötülemek olduğunu söyleyen  İrcal,”Bylock içeriği yazışmasından bir örnek vereyim, bu paylaşımı yapan bir bayan ve devlet memuru, çocuklu ve dışardan bakıldığı zaman mütedeyyin bir yapıda.Avrupa´da 2014-2015 yıllarında Belçika da, Fransa da sonradan DEAŞ´ın üstlendiği patlamalar olmuştu. Bu bayan Bylock yazışmasında diğer örgüt üyelerine Bloomberg´in Türkiye temsilcisi bir gazetecinin olduğunu, bu gazetecinin sosyal medyadan yaptığı anketle Avrupa´da gerçekleşen bu patlamaları kim yaptı diye bir soru sorduğunu ve seçenekler arasında Türkiye olduğunu, diğer örgüt üyeleriyle paylaşıyor. Anketteki seçeneklerden Türkiye seçeneği işaretlemelerini söyleyerek, lütfen rica ediyorum ablalar Allah aşkına 2 dakikanızı ayırın bu Türkiye seçeneğini seçin ve bu seçeneği işaretleyin diyor. Şimdi ben size soruyorum Türkiye´nin terörü destekleyen terör Devletiymiş gibi yansıtmak, Avrupa´da Batıda Dünyada amaçlayan bu davranışın vatan hainliğinden başka bir açıklaması yok.Yani Türkiye ne kazanacak sen Türkiye´yi terör devleti ilan ettin diye batının, dünyanın, kamuoyunun gözünde düşürdüğün zaman ne kazanacaksın bu oylamanın amacı nedir. Hz. Aliye atfen bir söz var herkesi her şeyi affedin ama vatanına ihanet edeni asla affetmeyin” şeklinde konuştu.

"DAVALARIN SONUÇLANMAMASI İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR"

Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, Örgüte üye olmanın cezasının belli olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Silahlı örgüt üyeliği, devletin anayasal düzenini değiştirmeye teşebbüs etmektir. 250 tane şehidimiz var 2500 tane yaralımız var devletimizin ve Türkiye´nin atlattığı badire ortada. Darbenin arkasında hangi devletlerin olduğu gün gibi açığa çıktı.Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Başsavcılığı Amerikan Başkonsolosluğundan görevlileri aldı.Görevlilerin itirafları basına yansıdı bunlar hiç okunmuyor yani bunlar yapılmak zorunda olduğu için yapılıyor devlet vatandaşını neden mağdur etsin ki yani hatta önceden ne denirdi, hırsız giriyor elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıyor, tutuklanmıyor bile diye. Tutuklama öyle kolay bir tedbir değil o şartları sağlaması gerekiyor kanunda tek tek yazılmış kuvvetli suç şüphesi olacak, kaçma, delilleri saklama değiştirme şüphesi olacak, kişi soruşturmayı etkileyebilecek durumda olacak ve bu tedbirlerin hepsi bir araya geldiğini gözetince yargılama makamları tedbiri veriyor ve sonra davası açılıyor.Bu 1 gün ile yapılacak bir şey değil belli kuralları var, duruşmaları var, savunmaları var.Kaldı ki bu davaları uzatmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, kararlar çıkmasın davalar uzun sürsün diye. En büyük algı operasyonlarından biri de bu zaten,itiraz dilekçelerine boğuyorlar, anayasa mahkemesi, bireysel başvurular olağanüstü hal kanunları, tutukluluğa itiraz, yani ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Daha geçenlerde örgüt üyelerinin yazışmaları ortaya çıktı dosyaları kalabalıklaştırın hakimlerin savcıların kafalarını karıştırın, savunmaları uzatın şeklinde. Ellerinden geldiğince kararların çıkmaması için uğraşıyorlar sonrada dönüp bize işte kararlar çıkmıyor biz içerde mağdur oluyoruz burada çürüyoruz şeklinde algı operasyonları yapıyorlar. Bunlara prim vermemek lazım her şeye rağmen kararlarımız çıkıyor örneğin Muğla´da Cumhurbaşkanımıza suikast timindekiler ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.Sivas´ta da Bylock´tan 14 tane kararımız çıktı, örgüt üyeliğinden kararlarımız çıktı. Hemen acele şekilde karar vermek mağduriyete sebep olabilir, acele şekilde karar vermek yerine akli selim zamana yayılmış bir şekilde hak ettiği şekilde verilmesi en önemli şeydir buna dikkat etmek lazım.”

 MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

Örgütün her kulvarda algı operasyonu yürüttüğünü ve vatandaşların buna inanmaması gerektiğinin önemle altını çizen İrcal,”Bir diğer yürütülen algı operasyonlarından bir tanesi de şikayete göre sorgusuz sualsiz içeriye adam aldığımız yönde.Böyle bir şey yok hatta bakanlığımız bu tür durumlarda olmayan bir sistemi getirdi. Önceden Cumhuriyet Savcılarına bir şikayet geldiği zaman biz kişiyi sisteme kayıt ediyorduk,kişi otomatikman şüpheli durumuna düşüyordu şikayet eden de müşteki durumuna düşüyordu. Şimdi bu mağduriyetleri önlemek için devletimiz ihbar kaydı diye yeni bir sistem devreye soktu.Her ihbar önemli önemsiz fark etmez önce bu kayıta giriyor, bu ihbar kaydında kişi şüpheli durumuna düşmüyor nedir durumu bakılıyor delillerin durumu, iddianın durumu ve şahsın durumu incelemesi yapılıyor. İhbarda doğru ipuçları var ise bu şahısa şüpheli sıfatı veriliyor.O zaman savcılık soruşturmaya kayıt ediyor. Eğer soruşturmada doğru yada yanlış hiçbir kesin delil yok ise savcılık soruşturmaya gerek yoktur deyip kararı bitiriyor” şeklinde konuştu.

OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA, OLAĞANÜSTÜ USULLER UYGULANIR

OHAL sayesinde soruşturmaların çok daha hızlı ve başarılı gerçekleştiğini vurgulayan Cumhuriyet Başsavcısı İrcal "Darbeden sonraki olağanüstü hal durumu Türkiye´de hakikaten gerçekten olağanüstü bir haldi olağanüstü durumlarda olağanüstü soruşturma usulleri uygulanmak zorunda. Normal prosedürü yapamıyorsun çünkü ülke bir badireye girdi bir sıkıntıya girdi beka sorunu var yani devletin beka sorunu var devletin beka sorununu halletmek içinde hukuk kurallarından ayrılmadan ne yapıldı önceden toplu suçlarda tutuklu kalma süresi 4 gündü şuan olağanüstü hal sayesinde 14 güne çıkmış oldu. Amaç işi hızlandırmak işi çabuklaştırmak devletin düştüğü bu durumda soruşturmaları çabuk yapabilmek bazen suçluları kaçırmamak, elimizde tutmak için delilleri hızlı toplayabilmek için delillerin kuvvetli olması kanunların bu şekilde müsaade etmesi lazım.Olağanüstü halin getirdiği bu olağanüstü hal sadece suçlulara ve örgüt üyelerine yöneliktir.Normal bir vatandaşın olağanüstü hal mağduriyetini ben görmedim gece sokağa çıkma yasağı yok belirle yerlere gitme gelme yasağı yok normal vatandaş olarak istediğin yere git istediğin yere gel istediğin gibi dolaş yani hiçbir sıkıntı yok ama örgüt üyesi isen bir soruşturma varsa hakkında o zaman olağanüstü hal geçerli oluyor. Avrupa´da görüyorsunuz hafif bir bomba patlıyor yada ufak bir terör saldırısı oluyor bunlarda bile Belçika´da, Almanya´da, Fransa´da asker bütün yolları kapatıyor, bütün iletişimi kesiyor. Eyfel kulesinin bulunduğu meydana tanklar çıkıyor.Orda bu tedbirleri alan devlet haklıda biz değilmeyiz bu kadar badire atlatmışız elbette bizde de olağanüstü hal olacaktır." ifadelerini kullandı.

"EN İYİ İŞİ ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

 Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, 10 yıl önceki kayıtların incelendiğini ifade ederek, “Kimin kiminle ne irtibatı var nasıl olmuş kim ne mesajı atmış, içerikler tek tek okunuyor çünkü kod adı kullanılmış, şifreli mesajlar kullanmışlar yani bunlara dikkat edilmeden paldır küldür yapılacak hadiseler değil. Bu kadar insanla uğraşmak bu kadar davayı halletmek kolay değil ama biz gece gündüz ekip arkadaşlarımızla birlikte mesai gözetmeden çalışıyoruz elimizden gelen en iyi işi çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

"BU GEMİYİ BATIRMADAN YÜRÜTMEMİZ LAZIM"

Son olarak İrcal, vatandaşları örgütün algı operasyonlarına kanmaması uyarısında bulunarak, ”Bu soruşturmalarda özellikle örgütün yürüttüğü algı operasyonları konusunda dikkatli olmak aslını astarını araştırmadan yorum yapmamak, düşüncede bulunmamak lazım.Bu Devlet bizim bu Millet bizim yani bu geminin batmaması lazım.Bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım tefrikalarımız olabilir bu tefrikaları mızı daha sonra bu gemiyi batırmadan inşallah çözme yollarımız var. Seçimler var, sandık var, demokratik yollar var mücadele yolları açık bunlar kapalı değil ama bu beka sorununu da bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım bunun içinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz lazım.” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AŞKIN KİŞİ FETÖ İŞLEM GÖRDÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Arakan´a 10 bin battaniye gönderilecek
Arakan´a 10 bin battaniye gönderilecek
Arakan´da zor şartlar altında yaşam savaşı veren müslümanlar unutulmadı. Sivas Ravza Derneği , kış mevsiminin gelmesi nedeniyle Arakan´daki müslümanlara 10 bin adet battaniye gönderecek
11 ayda 231 şirket kurduk
11 ayda 231 şirket kurduk
Sivas´ta 2017 Ocak-Kasım döneminde 231 şirket kuruldu
SİYŞAD, kültürümüzü yaşatıyor
SİYŞAD, kültürümüzü yaşatıyor
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) Başkanı Bekir Alim, çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Derneği 2009 yılında kurduklarını söyleyen Alim; hafta sonları şiir, müzik ve sohbet programları tertip ettiklerini ifade ederek, “Amacımız, ilimizin tarihi ve kültürel değerlerinin ön plana çıkarılması” dedi
C.Ü´den örnek davranış
C.Ü´den örnek davranış
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kampus içerisinde bulunan ağaçlara kuş evleri yerleştirildi. Böylece kuşların kış mevsimini daha kolay atlatması sağlanacak
Spor salonu onarım bekliyor
Spor salonu onarım bekliyor
Zara´nın Şerefiye köyünde bulunan halı sahanın ivedi bir şekilde onarılması isteniyor.
Sivas Kent Konseyi, Kadın Meclisi  ilk  toplantısını yaptı
Sivas Kent Konseyi, Kadın Meclisi ilk toplantısını yaptı
Sivas Kent Konseyi olarak, Kent Konseyi Yönetmeliğinin 9. Maddesinde belirtilmiş olan Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi Engelli ve Çocuk Meclislerinin Kurulması yönünde çalışmalarına hız verdi., Bu kapsamda Zübeyde Demir Başkanlığında Kent Konseyi Kadın Meclisi çalışmalarına başladı.
Vitamin günüyle meyvelerin faydalarını öğreniyorlar
Vitamin günüyle meyvelerin faydalarını öğreniyorlar
Zübeyde Hanım Anaokulu meyveleri sevdirmek ve tanıtmak amacıyla vitamin günü düzenleyerek, öğrencilere meyvelerin faydalarını öğretiyor
Sivas´ta trafik kazası: 2 ölü
Sivas´ta trafik kazası: 2 ölü
Sivas´ın Suşehri ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı
Kırsala 21 milyon lira
Kırsala 21 milyon lira
“Şehirde ne varsa köyde de o olacak” sloganından yola çıkan Sivas İl Özel İdaresi, 2018 yılında yoğun mesai harcayacak. Kırsalda; birinci kat asfalt, köprü, sanat yapısı, kilit parke, içme suyu, kanalizasyon ve tarımsal sulama alanlarında hayata geçirilecek projeler için 21 milyon 200 bin lira bütçe ayrıldı
Siyer-i Nebi yarışması yapıldı
Siyer-i Nebi yarışması yapıldı
Şarkışla ilçesinde, Anadolu Gençlik Derneği Şarkışla Temsilciliği tarafından Siyer-i Nebi yarışması düzenlendi
Kaymakam ve belediye başkanı okulları ziyaret etti
Kaymakam ve belediye başkanı okulları ziyaret etti
Gemerek Kaymakam Vekili Akif Pektaş ve Gemerek Belediye Başkanı Mustafa Demir, okulları ziyaret etti.
Bakiler´den Gazetemize ziyaret
Bakiler´den Gazetemize ziyaret
Gazeteci-Yazar hemşehrimiz Yavuz Bülent Bakiler gazetemizi ziyaret etti.
Yunus Marketler Zinciri açıldı
Yunus Marketler Zinciri açıldı
İlimize yeni bir soluk kazandırmayı planlayan Ankara merkezli Yunus Marketler Zinciri, İstasyon Şubesi´nde düzenlenen törenle açıldı.
46 proje için 2 milyon 300 bin lira
46 proje için 2 milyon 300 bin lira
Sivas İl Özel İdaresi, 2018 yılında tarımsal hizmetler alanında 46 projeyi hayata geçirecek. Bu projeler için 2 milyon 300 bin lira ödenek ayrıldı
Halk ozanı Kızıltuğ son yolculuğuna uğurlandı
Halk ozanı Kızıltuğ son yolculuğuna uğurlandı
Ankara´da hayatını kaybeden halk ozanı Ali Kızıltuğ´un cenazesi, memleketi Sivas´ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde toprağa verildi
Suya yüzde 25 zam!
Suya yüzde 25 zam!
Sivaslılar yeni yıla zamlı fiyat tarifeleri ile girecek. Sivas Belediye Meclisi´nde alınan karar gereği su faturaları 1 Ocak 2018´ten itibaren ortalama yüzde 25 oranında kabaracak. Şu an tonu mesken için 1 lira 96 kuruş olan suyun bedeli, 2018´de mekanik su saati kullananlar için 2 lira 59 kuruşa, kartlı su saati kullananlar için ise 2 lira 40 kuruşa yükselecek
“Sivas, emekli şehri pozisyonunda”
“Sivas, emekli şehri pozisyonunda”
CHP İl Başkanı Ulaş Karasu, “Sivas, bir emekli şehri pozisyonunda. Bu kimliğini koruyor. Onun dışında Sivas´ta üretim her geçen düşüyor” dedi
Foseptik var, arıtma tesisi yok!
Foseptik var, arıtma tesisi yok!
Sivas İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu kendisine havale edilmiş olan Yıldızeli ilçesi Kümbet köyü kanalizasyon foseptiğinin durumunun incelenmesi ve arıtma sistemi konusundaki önergeye ilişkin hazırladığı raporu tamamladı. Raporda foseptiğin bağlanacağı arıtma tesisinin yapılmadığına vurgu yapıldı.
Kalp krizi vakalarında gözden kaçırılan noktalar
Kalp krizi vakalarında gözden kaçırılan noktalar
Uzmanlar kalp krizi vakalarında gözden kaçırılan noktaları anlattı
İYİ Parti´den SESOB Başkanı Köksal´a ziyaret
İYİ Parti´den SESOB Başkanı Köksal´a ziyaret
İYİ Parti Sivas İl Başkanı Taha Çaykuş, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti.
İşbirliği ve istişare toplantılarının ikincisi İzmir´de yapıldı
İşbirliği ve istişare toplantılarının ikincisi İzmir´de yapıldı
Basın İlan Kurumu (BİK), yerel gazetelerin yapısal ve dijital dönüşümlerini tamamlayarak, her geçen gün büyüyen yeni medyada söz sahibi olabilmeleri için paydaşların katılımıyla bir dizi toplantı düzenliyor. İlki Bursa´da gerçekleştirilen toplantıların ikincisi İzmir´de yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:54 07:38 12:38 15:02 17:20 18:51
Cennet için ibadet geçersizdir?

Hacı Bektaşı Veli