“ BİN 500´Ü AŞKIN KİŞİ FETÖ´DEN İŞLEM GÖRDÜ”
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor
Tarih: 11.10.2017 16:31:01/ 335okunma / 0yorum

 

 Arda ÇELEBİ

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana soruşturmalar tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de devam ediyor.

Bu soruşturmaları büyük bir özveri ve çaba içerisinde gerçekleştiren Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Sivas´ta şu anda FETÖ´den işlem görenlerin sayısının bin 500´ü geçtiğini söyledi.

Tam bir rakam vermenin çok güç olduğunu ifade eden İrcal,”Rakamlar her an her şekilde değişebiliyor ve gün itibari ile birbirini tutmuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız asker soruşturmamızda 12 ili kapsayacak şekilde operasyonlar yapıldı.Elde ettiğimiz bulgu ve delillere göre her ilin Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliyi alıyor, getiriyor ve sorgulama işlemini yapıyor.  Bu yüzden il bazlı değerlendirme yanlış sonuçlanabilir. Ama şu aşamada sivil ve kamu çalışanı olmak üzere toplamda 1500 rakamını geçtik diyebiliriz” dedi.

"ALGI OPERASYONLARI YAPILIYOR"

Kimin örgüte mensubiyeti varsa deliller ne gösteriyorsa kişinin, sıfatına, durumuna bakılmaksızın işleme tabi tutulduğunu söyleyen İrcal, “ Bu örgüt algı operasyonlarını çok güzel yürütüyor. Bizim toplumumuz kadirşinas ve merhametli bir toplum olduğu için kadındır,çocukludur,bebeği vardır gibi bu kişiler için işte bunlar alınıyor bunlar tutuklanıyor deniyor. Ben bu konuda sadece şunu söylemek istiyorum, biz elimizdeki delillere ve kanıtlara göre işlem yapıyoruz kimseyi mağdur etmiyoruz.”dedi.

ÖRGÜT MENSUBU BAYANDAN TÜRKİYE ALEYHİNE ANKET

Örgüt mensubu üyelerinin tek amacının Türkiye´yi kötülemek olduğunu söyleyen  İrcal,”Bylock içeriği yazışmasından bir örnek vereyim, bu paylaşımı yapan bir bayan ve devlet memuru, çocuklu ve dışardan bakıldığı zaman mütedeyyin bir yapıda.Avrupa´da 2014-2015 yıllarında Belçika da, Fransa da sonradan DEAŞ´ın üstlendiği patlamalar olmuştu. Bu bayan Bylock yazışmasında diğer örgüt üyelerine Bloomberg´in Türkiye temsilcisi bir gazetecinin olduğunu, bu gazetecinin sosyal medyadan yaptığı anketle Avrupa´da gerçekleşen bu patlamaları kim yaptı diye bir soru sorduğunu ve seçenekler arasında Türkiye olduğunu, diğer örgüt üyeleriyle paylaşıyor. Anketteki seçeneklerden Türkiye seçeneği işaretlemelerini söyleyerek, lütfen rica ediyorum ablalar Allah aşkına 2 dakikanızı ayırın bu Türkiye seçeneğini seçin ve bu seçeneği işaretleyin diyor. Şimdi ben size soruyorum Türkiye´nin terörü destekleyen terör Devletiymiş gibi yansıtmak, Avrupa´da Batıda Dünyada amaçlayan bu davranışın vatan hainliğinden başka bir açıklaması yok.Yani Türkiye ne kazanacak sen Türkiye´yi terör devleti ilan ettin diye batının, dünyanın, kamuoyunun gözünde düşürdüğün zaman ne kazanacaksın bu oylamanın amacı nedir. Hz. Aliye atfen bir söz var herkesi her şeyi affedin ama vatanına ihanet edeni asla affetmeyin” şeklinde konuştu.

"DAVALARIN SONUÇLANMAMASI İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR"

Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, Örgüte üye olmanın cezasının belli olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Silahlı örgüt üyeliği, devletin anayasal düzenini değiştirmeye teşebbüs etmektir. 250 tane şehidimiz var 2500 tane yaralımız var devletimizin ve Türkiye´nin atlattığı badire ortada. Darbenin arkasında hangi devletlerin olduğu gün gibi açığa çıktı.Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Başsavcılığı Amerikan Başkonsolosluğundan görevlileri aldı.Görevlilerin itirafları basına yansıdı bunlar hiç okunmuyor yani bunlar yapılmak zorunda olduğu için yapılıyor devlet vatandaşını neden mağdur etsin ki yani hatta önceden ne denirdi, hırsız giriyor elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıyor, tutuklanmıyor bile diye. Tutuklama öyle kolay bir tedbir değil o şartları sağlaması gerekiyor kanunda tek tek yazılmış kuvvetli suç şüphesi olacak, kaçma, delilleri saklama değiştirme şüphesi olacak, kişi soruşturmayı etkileyebilecek durumda olacak ve bu tedbirlerin hepsi bir araya geldiğini gözetince yargılama makamları tedbiri veriyor ve sonra davası açılıyor.Bu 1 gün ile yapılacak bir şey değil belli kuralları var, duruşmaları var, savunmaları var.Kaldı ki bu davaları uzatmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, kararlar çıkmasın davalar uzun sürsün diye. En büyük algı operasyonlarından biri de bu zaten,itiraz dilekçelerine boğuyorlar, anayasa mahkemesi, bireysel başvurular olağanüstü hal kanunları, tutukluluğa itiraz, yani ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Daha geçenlerde örgüt üyelerinin yazışmaları ortaya çıktı dosyaları kalabalıklaştırın hakimlerin savcıların kafalarını karıştırın, savunmaları uzatın şeklinde. Ellerinden geldiğince kararların çıkmaması için uğraşıyorlar sonrada dönüp bize işte kararlar çıkmıyor biz içerde mağdur oluyoruz burada çürüyoruz şeklinde algı operasyonları yapıyorlar. Bunlara prim vermemek lazım her şeye rağmen kararlarımız çıkıyor örneğin Muğla´da Cumhurbaşkanımıza suikast timindekiler ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.Sivas´ta da Bylock´tan 14 tane kararımız çıktı, örgüt üyeliğinden kararlarımız çıktı. Hemen acele şekilde karar vermek mağduriyete sebep olabilir, acele şekilde karar vermek yerine akli selim zamana yayılmış bir şekilde hak ettiği şekilde verilmesi en önemli şeydir buna dikkat etmek lazım.”

 MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

Örgütün her kulvarda algı operasyonu yürüttüğünü ve vatandaşların buna inanmaması gerektiğinin önemle altını çizen İrcal,”Bir diğer yürütülen algı operasyonlarından bir tanesi de şikayete göre sorgusuz sualsiz içeriye adam aldığımız yönde.Böyle bir şey yok hatta bakanlığımız bu tür durumlarda olmayan bir sistemi getirdi. Önceden Cumhuriyet Savcılarına bir şikayet geldiği zaman biz kişiyi sisteme kayıt ediyorduk,kişi otomatikman şüpheli durumuna düşüyordu şikayet eden de müşteki durumuna düşüyordu. Şimdi bu mağduriyetleri önlemek için devletimiz ihbar kaydı diye yeni bir sistem devreye soktu.Her ihbar önemli önemsiz fark etmez önce bu kayıta giriyor, bu ihbar kaydında kişi şüpheli durumuna düşmüyor nedir durumu bakılıyor delillerin durumu, iddianın durumu ve şahsın durumu incelemesi yapılıyor. İhbarda doğru ipuçları var ise bu şahısa şüpheli sıfatı veriliyor.O zaman savcılık soruşturmaya kayıt ediyor. Eğer soruşturmada doğru yada yanlış hiçbir kesin delil yok ise savcılık soruşturmaya gerek yoktur deyip kararı bitiriyor” şeklinde konuştu.

OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA, OLAĞANÜSTÜ USULLER UYGULANIR

OHAL sayesinde soruşturmaların çok daha hızlı ve başarılı gerçekleştiğini vurgulayan Cumhuriyet Başsavcısı İrcal "Darbeden sonraki olağanüstü hal durumu Türkiye´de hakikaten gerçekten olağanüstü bir haldi olağanüstü durumlarda olağanüstü soruşturma usulleri uygulanmak zorunda. Normal prosedürü yapamıyorsun çünkü ülke bir badireye girdi bir sıkıntıya girdi beka sorunu var yani devletin beka sorunu var devletin beka sorununu halletmek içinde hukuk kurallarından ayrılmadan ne yapıldı önceden toplu suçlarda tutuklu kalma süresi 4 gündü şuan olağanüstü hal sayesinde 14 güne çıkmış oldu. Amaç işi hızlandırmak işi çabuklaştırmak devletin düştüğü bu durumda soruşturmaları çabuk yapabilmek bazen suçluları kaçırmamak, elimizde tutmak için delilleri hızlı toplayabilmek için delillerin kuvvetli olması kanunların bu şekilde müsaade etmesi lazım.Olağanüstü halin getirdiği bu olağanüstü hal sadece suçlulara ve örgüt üyelerine yöneliktir.Normal bir vatandaşın olağanüstü hal mağduriyetini ben görmedim gece sokağa çıkma yasağı yok belirle yerlere gitme gelme yasağı yok normal vatandaş olarak istediğin yere git istediğin yere gel istediğin gibi dolaş yani hiçbir sıkıntı yok ama örgüt üyesi isen bir soruşturma varsa hakkında o zaman olağanüstü hal geçerli oluyor. Avrupa´da görüyorsunuz hafif bir bomba patlıyor yada ufak bir terör saldırısı oluyor bunlarda bile Belçika´da, Almanya´da, Fransa´da asker bütün yolları kapatıyor, bütün iletişimi kesiyor. Eyfel kulesinin bulunduğu meydana tanklar çıkıyor.Orda bu tedbirleri alan devlet haklıda biz değilmeyiz bu kadar badire atlatmışız elbette bizde de olağanüstü hal olacaktır." ifadelerini kullandı.

"EN İYİ İŞİ ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

 Cumhuriyet Başsavcısı İrcal, 10 yıl önceki kayıtların incelendiğini ifade ederek, “Kimin kiminle ne irtibatı var nasıl olmuş kim ne mesajı atmış, içerikler tek tek okunuyor çünkü kod adı kullanılmış, şifreli mesajlar kullanmışlar yani bunlara dikkat edilmeden paldır küldür yapılacak hadiseler değil. Bu kadar insanla uğraşmak bu kadar davayı halletmek kolay değil ama biz gece gündüz ekip arkadaşlarımızla birlikte mesai gözetmeden çalışıyoruz elimizden gelen en iyi işi çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

"BU GEMİYİ BATIRMADAN YÜRÜTMEMİZ LAZIM"

Son olarak İrcal, vatandaşları örgütün algı operasyonlarına kanmaması uyarısında bulunarak, ”Bu soruşturmalarda özellikle örgütün yürüttüğü algı operasyonları konusunda dikkatli olmak aslını astarını araştırmadan yorum yapmamak, düşüncede bulunmamak lazım.Bu Devlet bizim bu Millet bizim yani bu geminin batmaması lazım.Bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım tefrikalarımız olabilir bu tefrikaları mızı daha sonra bu gemiyi batırmadan inşallah çözme yollarımız var. Seçimler var, sandık var, demokratik yollar var mücadele yolları açık bunlar kapalı değil ama bu beka sorununu da bu gemiyi batırmadan yürütmemiz lazım bunun içinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz lazım.” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AŞKIN KİŞİ FETÖ İŞLEM GÖRDÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şehir efsanelerine son verelim
Şehir efsanelerine son verelim
Sivas Valisi Davut Gül Sağlık konusu hakkında Sivas´ta şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa yayılan konulara açıklık getirdi. Gül Sivas Yeni Numune Hastanesinde yemekhanenin bulunduğu zemin katta ve diğer bölümlerde inceleme yaparak şunları dedi. “Hastane için yıkılacak, altı bataklık, su çekiyor, sağlam değil gibi sözlerin olduğunu, yıkımı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını. Çürük bir tabloda ortada yok. Bina sapa sağlam. Vatandaşlarımıza elli yıl, yüz yıl hizmet edecek konumda. Kullanılan fayanslar kırılmış olabilir yaşanan sorunlar olabilir ama öyle yıkılacak falan gibi şeylerin söz konusu olmadığını.” söyledi
Burun Kanamasına Dikkat!
Burun Kanamasına Dikkat!
Sivas Numune Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemil Güler, iklim koşulları ile ilişkilendirilen burun kanamalarına ne şekilde müdahale edilmesi gerektiği ve tedavi seçenekleri hakkında bilgiler paylaştı.
‘Sarıkız´ böceği hakkında bilgilendirildiler
‘Sarıkız´ böceği hakkında bilgilendirildiler
Damlacık köyü halkı paniğe neden olan ‘sarıkız´ böceği hakkında bilgilendirildi
Bugün de 77 kişi gitti
Bugün de 77 kişi gitti
Sivas´tan 2017 yılında günlük 77 kişi göç etti.
15 Temmuz´da İlçelerimiz
15 Temmuz´da İlçelerimiz
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü İlçelerimizde yapılan törenler ile gerçekleştirildi
Başkanlar Kurulu Didim de Toplandı
Başkanlar Kurulu Didim de Toplandı
Köksal “Artık seçimlerimiz geride kalmıştır. Esnafımızın sorunlarıyla ilgilenmeye devam edeceğiz” ded
Kardeşlik köprüsü mutlu etti
Kardeşlik köprüsü mutlu etti
Sarıyer Belediyesi doğu ve batı arasında kardeşlik köprüsü kurmak için başlattığı projeyi bu yıl da devam ettirdi. Çoğu ilk kez deniz gören Sivas ve Gaziantepli çocuklar bir hafta boyunca Sarıyerli öğrencilerle birlikte kamp yaptı.
Sela sesleri semalara yükseldi
Sela sesleri semalara yükseldi
81 ilde 90 bin camide şehitlerimiz için selalar okundu.
Yiğido Bolu´da Isınıyor
Yiğido Bolu´da Isınıyor
Demir Grup Sivasspor dün sabah ve akşam saatlerinde yaptığı antrenmanla Bolu´da Süper lig için ısınma çalışmalarını sürdürdü.
15 Temmuz´da hesapları duvara tosladı
15 Temmuz´da hesapları duvara tosladı
15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü dolaysıyla Sivas´ta, Sivas Valiliği öncülünde iki gün boyunca çeşitli anma programları gerçekleşti. Gün içinde gerçekleşen etkinlikler sonrası Sivas Valililiği öncülünde gerçekleşen Tren Gar binasından başlayıp Cumhuriyet Meydanın da son bulan yürüyüş ile 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik günü son buldu
15 TEMMUZ KUVA-Yİ MİLLİYE ZAFERİDİR!
15 TEMMUZ KUVA-Yİ MİLLİYE ZAFERİDİR!
Türkiye üzerine oynanan beynelmilel oyun tutmadı.
 “Üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanmalı”
“Üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanmalı”
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanır, ülke bazlı ihracat stratejileri belirlenir ve gerekli destekler verilirse sektör büyümeye, katma değer sağlamaya, istihdam yaratmaya devam eder.” dedi.
15 Temmuz meydanında bir ders
15 Temmuz meydanında bir ders
Kuran kursu öğrencileri, darbe girişimin ikinci yıldönümünde 15 Temmuz Şehitler Meydanı´nda şehitlerimiz için dua edip yazdıkları şiirleri okudular
"Dost Görünen Düşmanlara Fırsat Vermeyeceksiniz"
"Dost Görünen Düşmanlara Fırsat Vermeyeceksiniz"
Sivas Valisi Davut Gül 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Anma Günü dolaysı ile yazılı bir mesaj yayınladı.
Sivasspor Bolu Kampında
Sivasspor Bolu Kampında
Demir Grup Sivasspor 2018 - 2019 Süper Lig hazırlıklarının ikinci etap kamp çalışması olan Bolu kampı başladı
Aydın; "Milletimizin Yeniden Diriliş Destanı; 15 Temmuz"
Aydın; "Milletimizin Yeniden Diriliş Destanı; 15 Temmuz"
Sivas Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Aydın mesajında "15 Temmuz; Türkiye Cumhuriyeti´nin direniş ve yeniden dirilişinin muştusu." dedi
Birlikte daha güzeliz
Birlikte daha güzeliz
Hepimiz bir bütünüz. Bir olursak diri oluruz. Bir olursak daha çok başarırız. Bir olursak daha güçlü oluruz. Biz hep birlikte daha güzel bir Türkiye´yiz.
15 Temmuz Gecesi Ulaşım Ücretsiz olacak
15 Temmuz Gecesi Ulaşım Ücretsiz olacak
5 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Cumhurbaşkanlığı´nın himayelerinde tüm Türkiye´de olduğu gibi Sivas´ta da çeşitli etkinliklerle anılacak
Ptt´den “Demokrasi Ve Millî Birlik Günü” Konulu Anma Pulu
Ptt´den “Demokrasi Ve Millî Birlik Günü” Konulu Anma Pulu
Yaptığı yazılı açıklamada Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) “Demokrasi ve Millî Birlik Günü” konulu anma pulu hazırladı
Kaya, Ulaş ve Kangal Köy Yollarını İnceledi
Kaya, Ulaş ve Kangal Köy Yollarını İnceledi
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ilçelerde yürütülen çalışmaları yerinde incelemek için, Ulaş ve Kangal ilçelerine gitti.
"Çerez Parası" tarih oldu
"Çerez Parası" tarih oldu
Çerez parası" tabiri kuruyemiş fiyatları için günümüzde artık geçerliliğini yitirdi. Fiyatları gören vatandaşlar Kuruyemiş dükkanına mı girdim; yoksa kuyumcu dükkanına mı girdim bilemedim diyorlar. Sivas ve Ülke genelinde ise en fazla ay çekirdeği tüketilmekte
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "